Tanio znaczy gorzej? Niekoniecznie. Kupując materiały budowlane od sprawdzonych dostawców można zaoszczędzić i zadbać o dobrą jakość różnorodnych produktów. A przecież to właśnie materiały budowlane generują największe koszty przy realizacji inwestycji budowlanej.
Materiały budowlane można kupować w wielu miejscach. Nie wszędzie cena idzie w parze z ich przydatnością na budowie. Niemniej warto dokładnie sprawdzić rynek budowlany, by znaleźć te najlepsze punkty sprzedaży i oszczędzać. A takich ofert wcale nie jest mało. Istotne jest – jak chcemy kupować – tradycyjnie, przez internet albo poprzez pośrednika. Nadal popularne są składy z materiałami budowlanymi, gdyż od ręki można dostać tam większość towarów i szczegółowo je obejrzeć przez zakupem. Jednak w tym wypadku poświęcony czas i paliwo trzeba doliczyć do kosztów budowy. Taniej będzie oczywiście w hurtowni, ale gorzej z dostępnością tych najpopularniejszych produktów. Co ważne, przy dużych zamówieniach można liczyć na atrakcyjne rabaty.
Mocno zapracowany inwestor zakup materiałów budowlanych przekazuje zewnętrznej firmie, która poprzez swoje kontakty z dostawcami ma zapewnić najlepsze ceny. Poza tym ta opcja pozwala zaoszczędzić na podatku VAT. Kupując materiały budowlane należy doliczyć 23 proc. podatku VAT, na fakturze za usługę VAT będzie znacznie mniej, bo 8 procent. Jeszcze niższymi cenami kuszą sklepy internetowe. Łatwe zamówienie bez wychodzenia z biura oraz możliwość porównywania wielu ofert to niewątpliwe duże plusy tej opcji. Internetowe zakupy mają też swoje minusy, bo czas oczekiwania na paczkę z materiałami może się przedłużyć, a to wpłynie na opóźnienia na budowie. Problematyczne są też zwroty nadwyżek, które w przypadku składów budowlanych realizowane są bez trudu.
Wybór jednej z powyższych opcji nie należy do najprostszych, gdyż często oznacza duże wahania w kosztorysie lub zmiany w projekcie budowlanym. Dlatego też przydatne są przyjazne stosunki z innymi inwestorami i wspólny zakup części asortymentu po niższej cenie. Ciekawą opcją są również ekologiczne materiały budowlane z odzysku, które w Polsce zyskują coraz większe zainteresowanie.