Nowe prawo ma ułatwić budowę domu

Mniej formalności przy budowie domu? Dzięki ustawie o zmianie prawa budowlanego, która 16 marca 2015 roku została podpisana przez Prezydenta RP, łatwiej będzie można wybudować dom jednorodzinny. Jednak tylko w kilku określonych przypadkach. Nowe udogodnienia najprawdopodobniej zaczną obowiązywać już za cztery miesiące.

Na mocy nowelizacji proces uzyskiwania pozwolenia na budowę ma być krótszy w przypadku niektórych obiektów budowlanych, które do tej pory wymagały szeregu formalności. Od połowy roku wystarczające do rozpoczęcia prac budowlanych będzie samo zgłoszenie budowy.

two workers on roof at works with metal tile and roofing iron

Zmiany w prawie to bardzo dobra wiadomość, ale nie dla wszystkich. Na pewno cieszą tych, którzy w planach mają budowę domu jednorodzinnego, którego obszar oddziaływania dotyczy wyłącznie terenu objętego projektem budowlanym. Taka sama procedura wymagana jest przy budowie parterowego budynku reakcyjnego lub  gospodarczego, np. garażu, altany, oranżerii, których powierzchnia zabudowy nie przekracza 35 m kw. Ograniczaniem jest również wielkość działki – jeden budynek na każde 500 mkw. działki.

Dotychczas do projektu budowlanego trzeba było dołączyć szereg oświadczeń o dostępie do dróg publicznych oraz dostawie m.in. energii, wody, gazu oraz podłączeniach sieci kanalizacyjnej, wodociągowej i telekomunikacyjnej, po zmianach w prawie budowlanym takie dokumenty nie będą już potrzebne. To może oznaczać skrócenie czasu oczekiwania na pozwolenia na budowę, gdyż pracownicy starostwa będą mieli mniej dokumentów do zweryfikowania. Aktualnie czas oczekiwania na pozwolenie na budowę to miesiąc.

Okres 30 dni pozostaje w przypadku wydania sprzeciwu do budowy. Jeżeli jednak inwestor takiej informacji nie otrzyma, oznacza to zgodę i można przystąpić do prac budowlanych. Natomiast, jeżeli planujemy wybudowanie wiaty, to po nowelizacji wszystkie obiekty tego typu, których powierzchnia nie przekracza 50 mkw. wystarczy zgłosić w urzędzie oraz dołączyć zwykłe szkice budowlane, a nie kosztowne projekty budowlane.

Nowe prawo ma ułatwić budowę domu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.